סבון שמן זית איכותי

עדנאן טבילי הוא יצרן סבון שמן זית משכם, שעובד במסגרת סחר הוגן. הוא נצר למשפחה של יצרני סבון משמן זית עם מסורת של 400 שנה.

לאורך מאות שנים סבון שמן הזית של המשפחה זכה למוניטין מצוין מחוץ למזרח התיכון. במאה ה -19 הגיע הסבון לאיי הים התיכון על ידי אנשי מכירות, משם עשה את דרכו למלכת אנגליה. לא עבר זמן רב ונשים אירופיות למדו על יתרונות ההזנה והריפוי של הסבון.

הסבון מיוצר בעבודת יד, מתערובת של שמן זית ומלח, שאליהם ניתן להוסיף עוד כמה מרכיבים טבעיים. התערובת עוברת בישול וייבוש. הסבונים המוצקים מגולפים על ידי עדנאן ונערמות למגדלים. על הסבונים לעבור ייבוש נוסף במשך מספר חודשים.


Adnan Tbeili is a fair-trade olive oil soap maker from Nablus. He comes from a 400-year-old line of soap makers.

Over the centuries, the family’s olive oil soap has gained an excellent reputation extending beyond the Middle East. In the 19th century, the soap arrived at the Mediterranean islands by salesmen, whence it made its way to the Queen of England. It did not take long before European women learned about the nourishing and healing benefits of the soap.

The soap is made by hand, from a mixture of olive oil and salt, to which several other natural ingredients can be added. The mixture is cooked and left to dry. Next blocks are carved by Adnan and piled into towers. The soap bars must then be left to dry for a few months.

We love that this Olive Oil soap is made from 100% natural ingredients.

The soap is 100% biodegradable, good for your skin, and great for the environment.


Follow Us
  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle